ULUSLARARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI

SRC 1

Uluslarararası yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücüler src 1 belgesi alma zorunluluğu vardır. Src 1 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler yurt dışında yolcu taşımacılığı yapabilmektedir. Src 1 belgesi alan sürücüler Uluslararasında yolcu taşıyabileceği gibi yurt içinde de yolcu taşırlar. Yani src 1 belgesi alan sürücü src 2 belgesinide almış sayılır. Src 1 belgesi almak için 4 günlük eğitime katılmak gerekmektedir. Eğitimini tamamlayan sürücü Ulaştırma Bakanlığının düzenleyecek olduğu sınava girerek bu belgeyi almaya hak kazanır. Src 1 belgesi almak için 26 doldurmak, 63 yaşından gün almama şartı aranır. Bununla beraber ilkokul  mezunu olunması gerekmektedir.

YURT İÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI

SRC 2

Yurt içi yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücüler SRC 2 belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC 2 belgesi alan sürücü yurt içi yolcu taşımacılığı yapar. Bununla beraber şehir içi yolcu taşımacılığı mesleğini de icra edebilir. SRC 2 belgesi almak için 4 günlük eğitime katılmak gerekmektedir. Eğitimini tamamlayan sürücü Ulaştırma Bakanlığının düzenleyecek olduğu sınava girerek bu belgeyi almaya hak kazanır. SRC 2 belgesi almak için 26 doldurmak, 63 yaşından gün almama şartı aranır. Bununla beraber lise mezunu olunması gerekmektedir. 

ULUSLAR ARASI YÜK TAŞIMACILIĞI

SRC 3

SRC3, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre Uluslararası Eşya-Kargo Taşımacılığı yapan sürücülerin almak zorunda olduğu mesleki yeterlilik belgesidir. SRC 3 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler yurt dışında yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapabilmektedir. SRC 2 belgesi alan sürücüler Uluslararasında yük taşıyabileceği gibi yurt içinde de yük taşırlar. Yani SRC 3 belgesi alan sürücü src 4 belgesini de almış sayılır. SRC 3 belgesi almak için 4 günlük eğitime katılmak gerekmektedir. Eğitimini tamamlayan sürücü Ulaştırma Bakanlığının düzenleyecek olduğu sınava girerek bu belgeyi almaya hak kazanır. SRC 3 belgesi almak için 18 yaşını doldurmak, 63 yaşından gün almama şartı aranır.

YURT İÇİ YÜK TAŞIMACILIĞI

SRC 4

Yurtiçi yük taşımacılığı yapacak olan sürücüler SRC 4 belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC 4 mesleki yeterlilik belgesi alan sürücüler yurt içinde yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapabilmektedir. SRC 4 belgesi alan sürücüler şehirler arası yük taşıyabileceği gibi şehir içinde de yük taşırlar. SRC 4 belgesi almak için 4 günlük eğitime katılmak gerekmektedir. Eğitimini tamamlayan sürücü Ulaştırma Bakanlığının düzenleyecek olduğu sınava girerek bu belgeyi almaya hak kazanır. SRC 4 belgesi almak için 18 doldurmak, 63 yaşından gün almama şartı aranır.